0,00 zł
0 artykuły

do kasy

Profilaktyka

Miłość jest podstawą profilaktyki

Każdy wrodzoną umiejętność kontrolowania własnego zdrowia - siła, z którą się rodzimy, ale dość wcześnie jest wybijana nam z głowy jako oznaka słabości i już w dzieciństwie przestajemy w nią wierzyć. A to najważniejszy ze zmysłów to Zmysł Miłości. Co? Trochę kiepsko to brzmi? "Miłość, kochanie, zmysłowość", to nieco wyblakłe określenia w dorosłym świecie, stosowane do opisu wszystkiego, od ulubionej kawki z karmelem, którą kochamy pić na śniadanie, przez ulubione plaże na Zakynthos, na których też kochamy leżeć, kochane samochody, kochane sytuacje, a na intymnych okolicznościach kończąc. Ale jeśli wyraźniej się przyjrzysz zdaniu, to zauważysz, że użyłem złożonego określenia Zmysł Miłości. Otóż to określenie wprowadzone przez dr. G. Paschalidisa, mimo że składa się z tych samych słów, to w wyrażeniu oznacza coś innego, dotyczy zmysłu – pewnej dyspozycji wyczuwania miłości i umiejętności jej dawania.
Miłość w ujęciu G. Paschalidisa jest siłą sprawczą i twórczą, bezwarunkową i istniejącą obiektywnie. Jest w nas i każdy z nas może tej siły doświadczać, zarówno przyjmując miłość płynącą od innych jak i ujawniając swoją (dając), jeśli tylko zechce. Miłość jest uzasadnieniem życia i daje moc do tego, aby zarówno utrzymywać nas w zdrowiu, napędzać nas do odnoszenia życiowych sukcesów jak i uzdrawiać nasz organizm. Miłość wg G. Paschalidisa jest odpowiedzią na najważniejsze życiowe pytanie: Po co żyję? Gdy pojawia się miłość, przestajemy myśleć wstecz i pytać o przyczyny rozpaczliwymi pytaniami: Dlaczego żyję? Czemu żyję? Dzięki działającemu Zmysłowi Miłości możemy stanąć w obliczu każdej życiowej sytuacji bez negatywnych emocji i przejść ją bez żadnego uszczerbku dla siebie, zyskując nowe doświadczenie. Z działającym Zmysłem Miłości wszystko, każde dobro staje się pewne i jest w Twoich rękach. Bez Zmysłu Miłości natomiast, wszystko jest jedynie dziełem przypadku. Pamiętaj, że jeśli ktoś mówi do Ciebie, że coś jest możliwe lub bardziej bezpośrednio „Ty możesz”, to de facto zakłada, że nie dasz rady. Jedynie Zmysł Miłości daje pewność utrzymania i powrotu do zdrowia

Zapamiętaj: Życie jest ważne, zdrowie jest ważne, czyż nie jest tak? Zastanów się, czy rozsądne jest rozpatrywanie oferowanych przez przedstawicieli „uporządkowanego” świata, możliwości, statystyk, prawdopodobieństw, ewentualnych przypadków? Ty masz do dyspozycji moc – Zmysł Miłości, który daje Ci pewność osiągania zamierzonych celów, pewność zdrowia i uleczenia ze wszystkiego.

Profilaktycznie sprawdź, czy Zmysł Miłości działa?

Sprawdź to przed lustrem, czy widzisz u siebie rzeczy do poprawy? Jeśli masz za duży nos, krzywe brwi lub cokolwiek innego wymagające w Twojej ocenie korekty, to Zmysł Miłości jest zamknięty. Drzwi, za którymi jest schowany są zablokowane i to szczelnie. Ale gdy spojrzysz w lustro i zakochasz się w swoim odbiciu, takim jakim jesteś, to od następnego dnia przestaniesz się nękać dokładnością i patologicznym perfekcjonizmem, przestaniesz rywalizować z innymi. To będzie oznaczało, że Zmysł Miłości zaczyna działać. Drzwi, za którymi był zamknięty uchylają się. Kolejnego dnia, stojąc przed lustrem zauważysz, że jest jeszcze lepiej - to oznacza, że drzwi otwierają się szerzej, zaczniesz uśmiechać się do ludzi, których spotykasz, cieszyć drobnostkami, przestanie Ci przeszkadzać pogoda, to będzie znaczyło, że proces uchylania drzwi trwa.
Zmysł Miłości to przede wszystkim umiejętność równego kochania siebie i innych ludzi i stworzeń. Zapamiętaj: równego kochania, nie bardziej niż innych, bo to byłby egoistyczny narcyzm. Zmysł Miłości, to ludzka cecha, która stanowi o naszym człowieczeństwie.

Zapamiętaj: Przestań oceniać, a jeśli jeszcze tego nie potrafisz, nie bądź w ocenach zbyt surowy, zwłaszcza wobec siebie samego. Pamiętaj: nikt nie potrafi nas tak zgnębić jak my sami siebie. Bądź dla innych wyrozumiały, a dla siebie bądź szczególnie miły. Gdy pokochasz siebie, otworzy się Zmysł Miłości, pokochasz innych, pokochasz piękny otaczający cię świat, zaczniesz emanować szczerą radością.

Jak Alexis Zorbas :)

Zacytowano fragmenty książki "Odżywianie holistyczne - dieta zwycięzców".